United Chemi-Con ESMQ351VSN821MR50W
ESMQ351VSN821MR50W picture photo
Mfg. Part Number
ESMQ351VSN821MR50W
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
ESMQ351VSN821MR50W.pdf
Availability of ESMQ351VSN821MR50W
QUANTITY
ESMQ351VSN821MR50W Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMQ351VSN821MR50W
Internal Part NumberEIS-ESMQ351VSN821MR50W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.25A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMQ351VSN821MR50W
Related LinksESMQ351VS, ESMQ351VSN821MR50W Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMQ351VSN821MR50W Details Description
Related parts for ESMQ351VSN821MR50W
CONN RECEPT PIN .015-.025" .125" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 5.9PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CRYPTO PROGRAMMER BOARD 3-SOT23 datasheet.pdf
TRANSFORMER datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 20V 10% 1206 datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2 NYLON 19MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf