Vicor Corporation V300A36H500BL
V300A36H500BL picture photo
Mfg. Part Number
V300A36H500BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W
Datasheet Download
V300A36H500BL.pdf
Availability of V300A36H500BL
QUANTITY
V300A36H500BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A36H500BL
Internal Part NumberEIS-V300A36H500BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.89A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A36H500BL
Related LinksV300A3, V300A36H500BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A36H500BL Details Description
Related parts for V300A36H500BL
IC MCU 8BIT 4KB OTP 40DIP datasheet.pdf
IC D-TYP LATCH OCT TRI-ST 20-BGA datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 680 OHM 10% 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE 20POS DL .100 BLK PCB datasheet.pdf
VARISTOR 819V 3.5KA DISC 13MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 145VWM 234VC AXIAL datasheet.pdf
KIT EVAL REG 14A SUPIRBUCK DC/DC datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP 22 UF 20% 400 V datasheet.pdf