United Chemi-Con ESMQ451VSN561MA45S
ESMQ451VSN561MA45S picture photo
Mfg. Part Number
ESMQ451VSN561MA45S
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
ESMQ451VSN561MA45S.pdf
Availability of ESMQ451VSN561MA45S
QUANTITY
ESMQ451VSN561MA45S Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMQ451VSN561MA45S
Internal Part NumberEIS-ESMQ451VSN561MA45S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.82A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMQ451VSN561MA45S
Related LinksESMQ451VS, ESMQ451VSN561MA45S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMQ451VSN561MA45S Details Description
Related parts for ESMQ451VSN561MA45S
CONN PLUG 64POS VERT 1MM SMD datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 11POS 5A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRICOLOR DISPLAY 64X120 230V datasheet.pdf