United Chemi-Con ESMQ630ELL222MMP1S
ESMQ630ELL222MMP1S picture photo
Mfg. Part Number
ESMQ630ELL222MMP1S
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
ESMQ630ELL222MMP1S.pdf
Availability of ESMQ630ELL222MMP1S
QUANTITY
ESMQ630ELL222MMP1S Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMQ630ELL222MMP1S
Internal Part NumberEIS-ESMQ630ELL222MMP1S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.3A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMQ630ELL222MMP1S
Related LinksESMQ630EL, ESMQ630ELL222MMP1S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMQ630ELL222MMP1S Details Description
Related parts for ESMQ630ELL222MMP1S
FIXED IND 27UH 2A 80 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 2K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 301 OHM 7W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 35.7K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf