Samtec, Inc. ESQ-120-12-T-D
ESQ-120-12-T-D picture photo
Mfg. Part Number
ESQ-120-12-T-D
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Datasheet Download
ESQ-120-12-T-D.pdf
Availability of ESQ-120-12-T-D
QUANTITY
ESQ-120-12-T-D Order Process
Ship out your order
Specifications of ESQ-120-12-T-D
Internal Part NumberEIS-ESQ-120-12-T-D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesESQ
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESQ-120-12-T-D
Related LinksESQ-120, ESQ-120-12-T-D Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
ESQ-120-12-T-D Details Description
Related parts for ESQ-120-12-T-D
IC MCU 8BIT 16KB OTP 68PLCC datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANS 4-MINI-FLAT datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 40MA 81 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 75A DPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator S2Cwire Dimming 30mA Backlight 10-SC70JW datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
SHP TRVLR 6 MIL 10X12'' 25PK datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 6.76A 10.32 MOHM datasheet.pdf