Rohm Semiconductor ESR03EZPF1005
ESR03EZPF1005 picture photo
Mfg. Part Number
ESR03EZPF1005
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10M OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
ESR03EZPF1005.pdf
Availability of ESR03EZPF1005
QUANTITY
ESR03EZPF1005 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR03EZPF1005
Internal Part NumberEIS-ESR03EZPF1005
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Anti-Surge ESR Series Resistors
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesESR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR03EZPF1005
Related LinksESR03E, ESR03EZPF1005 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR03EZPF1005 Details Description
Related parts for ESR03EZPF1005
IC SRAM 4MBIT 15NS 48CABGA datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG ALGAAS CC 0.43" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
RES 0.147 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 16SSOP datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
2MM SRHR SMT W/PEG BWAY 100SNLF datasheet.pdf
CAP ALUM 0.68UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf