Rohm Semiconductor ESR03EZPF1204
ESR03EZPF1204 picture photo
Mfg. Part Number
ESR03EZPF1204
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.2M OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
ESR03EZPF1204.pdf
Availability of ESR03EZPF1204
QUANTITY
ESR03EZPF1204 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR03EZPF1204
Internal Part NumberEIS-ESR03EZPF1204
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Anti-Surge ESR Series Resistors
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesESR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR03EZPF1204
Related LinksESR03E, ESR03EZPF1204 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR03EZPF1204 Details Description
Related parts for ESR03EZPF1204
BITS-PZ-RED-L datasheet.pdf
TAGS MARKER 9/5MM BLANK 1=500 PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 1.3A SC70-6 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 3/8-24 UNF 4-20MA datasheet.pdf
IC VOLT-LEVEL TRANSLATOR SM8 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 15A 600VAC 170VDC datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
Crystal 30.7200MHz 10ppm 9pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf