Rohm Semiconductor ESR03EZPF12R0
ESR03EZPF12R0 picture photo
Mfg. Part Number
ESR03EZPF12R0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 12 OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
ESR03EZPF12R0.pdf
Availability of ESR03EZPF12R0
QUANTITY
ESR03EZPF12R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR03EZPF12R0
Internal Part NumberEIS-ESR03EZPF12R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Anti-Surge ESR Series Resistors
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesESR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR03EZPF12R0
Related LinksESR03E, ESR03EZPF12R0 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR03EZPF12R0 Details Description
Related parts for ESR03EZPF12R0
OPTOISO 2.5KV 2CH TRANS 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 500MW DO35 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32K OTP EXT 40-DIP datasheet.pdf
DIN RA HEADER F datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
RND SPACER 0.047" NYLON 22.86MM datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 16TSSOP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf