FFF 10087122-708LF
10087122-708LF picture photo
Mfg. Part Number
10087122-708LF
Datasheet Download
10087122-708LF.pdf
Availability of 10087122-708LF
QUANTITY
10087122-708LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10087122-708LF
Internal Part NumberEIS-10087122-708LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesQuickie™, Basics+
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions8
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Holder
FeaturesPolarizing Key
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness1.97µin (0.05µm)
ColorBlue
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10087122-708LF
Related Links1008712, 10087122-708LF Datasheet, FFF Distributor
10087122-708LF Details Description
Related parts for 10087122-708LF
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
PWR SUPPLY 0-60V 0-2A TRIPLEOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
LED PMI SNAP-IN RED PVC FREE datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 1.5KVDC RAD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 12A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 600V 8A TO263AB datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.3A 4DFN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf
22UF 6,3V 4X7MM 85C 1500H datasheet.pdf