Rohm Semiconductor ESR03EZPF1603
ESR03EZPF1603 picture photo
Mfg. Part Number
ESR03EZPF1603
Brief Description
RES SMD 160K OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
ESR03EZPF1603.pdf
Availability of ESR03EZPF1603
QUANTITY
ESR03EZPF1603 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR03EZPF1603
Internal Part NumberEIS-ESR03EZPF1603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR03EZPF1603
Related LinksESR03E, ESR03EZPF1603 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR03EZPF1603 Details Description
Related parts for ESR03EZPF1603
HOOK-UP STRND 18AWG WHITE 100' datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 15A PPAK SO-8 datasheet.pdf
AC/DC ADAPTER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 1.5V 70A 105W datasheet.pdf
CONN FEMALE PLUG 18POS ORG datasheet.pdf
IGBT 650V 5A TO252 datasheet.pdf