Rohm Semiconductor ESR03EZPF1803
ESR03EZPF1803 picture photo
Mfg. Part Number
ESR03EZPF1803
Brief Description
RES SMD 180K OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
ESR03EZPF1803.pdf
Availability of ESR03EZPF1803
QUANTITY
ESR03EZPF1803 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR03EZPF1803
Internal Part NumberEIS-ESR03EZPF1803
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR03EZPF1803
Related LinksESR03E, ESR03EZPF1803 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR03EZPF1803 Details Description
Related parts for ESR03EZPF1803
IC REG LDO ADJ 1A SC63 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R 2-DIP datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RND SPACER 0.125" NYLON 19.69MM datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG WHT SHLD 500' datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS SKT datasheet.pdf