Avago Technologies US, Inc. HLMP-EG08-Z2000
HLMP-EG08-Z2000 picture photo
Mfg. Part Number
HLMP-EG08-Z2000
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H
Datasheet Download
HLMP-EG08-Z2000.pdf
Availability of HLMP-EG08-Z2000
QUANTITY
HLMP-EG08-Z2000 Order Process
Ship out your order
Specifications of HLMP-EG08-Z2000
Internal Part NumberEIS-HLMP-EG08-Z2000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingBulk
ColorRed
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating19500mcd
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5mm (T-1 3/4), 5.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.9V
Current - Test20mA
Viewing Angle
Mounting TypeThrough Hole
Wavelength - Dominant626nm
Wavelength - Peak635nm
Features-
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageT-1 3/4
Size / Dimension-
Height (Max)8.91mm