Rohm Semiconductor ESR03EZPF2151
ESR03EZPF2151 picture photo
Mfg. Part Number
ESR03EZPF2151
Brief Description
RES SMD 2.15K OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
ESR03EZPF2151.pdf
Availability of ESR03EZPF2151
QUANTITY
ESR03EZPF2151 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR03EZPF2151
Internal Part NumberEIS-ESR03EZPF2151
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR03EZPF2151
Related LinksESR03E, ESR03EZPF2151 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR03EZPF2151 Details Description
Related parts for ESR03EZPF2151
RES SMD 47 OHM 1% 1/6W 0402 datasheet.pdf
IGBT 600V 27A 104W TO247 datasheet.pdf
IC DRAM 16MBIT 50NS 42SOJ datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 150MW SOT523 datasheet.pdf
FAN HEATER 400W 3.2X3.2X9.8" datasheet.pdf
CAP FILM 1300PF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES 357 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 13 OHM 1% 5W datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 3W DO216AA datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711 datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf