Rohm Semiconductor ESR03EZPF6802
ESR03EZPF6802 picture photo
Mfg. Part Number
ESR03EZPF6802
Brief Description
RES SMD 68K OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
ESR03EZPF6802.pdf
Availability of ESR03EZPF6802
QUANTITY
ESR03EZPF6802 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR03EZPF6802
Internal Part NumberEIS-ESR03EZPF6802
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR03EZPF6802
Related LinksESR03E, ESR03EZPF6802 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR03EZPF6802 Details Description
Related parts for ESR03EZPF6802
IC OPAMP JFET 5.6MHZ 8SO datasheet.pdf
RES SMD 95.3K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2.5 BRASS 20MM datasheet.pdf
SENS 2000PSI M20-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
CAP CER 7.8PF 50V S2H 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
5MM SLOT L/D-ON NPN T-SHAPE 7 datasheet.pdf
RES 448 OHM 1.5W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES 21K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf