Rohm Semiconductor ESR03EZPJ1R8
ESR03EZPJ1R8 picture photo
Mfg. Part Number
ESR03EZPJ1R8
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.8 OHM 5% 1/4W 0603
Datasheet Download
ESR03EZPJ1R8.pdf
Availability of ESR03EZPJ1R8
QUANTITY
ESR03EZPJ1R8 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR03EZPJ1R8
Internal Part NumberEIS-ESR03EZPJ1R8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesESR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR03EZPJ1R8
Related LinksESR03E, ESR03EZPJ1R8 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR03EZPJ1R8 Details Description
Related parts for ESR03EZPJ1R8
CONN RING 16-22 AWG #3/8 BUDGET datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1A TO220-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 7A 125VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
SITE LICENSE 3GPP LTE MIMO ENCOD datasheet.pdf
RES 8.76K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711 datasheet.pdf
CONN BTB RECPT 10 POS SMD datasheet.pdf