Rohm Semiconductor ESR03EZPJ200
ESR03EZPJ200 picture photo
Mfg. Part Number
ESR03EZPJ200
Brief Description
RES SMD 20 OHM 5% 1/4W 0603
Datasheet Download
ESR03EZPJ200.pdf
Availability of ESR03EZPJ200
QUANTITY
ESR03EZPJ200 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR03EZPJ200
Internal Part NumberEIS-ESR03EZPJ200
Featured ProductROHM Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR03EZPJ200
Related LinksESR03E, ESR03EZPJ200 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR03EZPJ200 Details Description
Related parts for ESR03EZPJ200
IGBT 1200V 6A 25W TO220FP datasheet.pdf
CAP NIOB OXID 22UF 20% 1.8V 0805 datasheet.pdf
RES SMD 23.4KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
RES 360K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A 5V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 19POS SCKT datasheet.pdf
CBL RIBN 15COND 0.156 GRAY 100' datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 1.2A 450 MOHM datasheet.pdf
WHITE POLYESTER 1X.375" datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL 8MSOP datasheet.pdf
CAP 470 UF 20% 63 V datasheet.pdf