Rohm Semiconductor ESR03EZPJ390
ESR03EZPJ390 picture photo
Mfg. Part Number
ESR03EZPJ390
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 39 OHM 5% 1/4W 0603
Datasheet Download
ESR03EZPJ390.pdf
Availability of ESR03EZPJ390
QUANTITY
ESR03EZPJ390 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR03EZPJ390
Internal Part NumberEIS-ESR03EZPJ390
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesESR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR03EZPJ390
Related LinksESR03E, ESR03EZPJ390 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR03EZPJ390 Details Description
Related parts for ESR03EZPJ390
CAP CER 0.47UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
TERM FORK NON INS 22-18AWG datasheet.pdf
HYDRAULIC CRIMPING HEAD ASS Y datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 19POS datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf