Nichicon UPM1E391MHD6TO
UPM1E391MHD6TO picture photo
Mfg. Part Number
UPM1E391MHD6TO
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UPM1E391MHD6TO.pdf
Availability of UPM1E391MHD6TO
QUANTITY
UPM1E391MHD6TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM1E391MHD6TO
Internal Part NumberEIS-UPM1E391MHD6TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current720mA
Impedance80 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM1E391MHD6TO
Related LinksUPM1E39, UPM1E391MHD6TO Datasheet, Nichicon Distributor
UPM1E391MHD6TO Details Description
Related parts for UPM1E391MHD6TO
RES SMD 430K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALMNT PINS datasheet.pdf
SWITCH SIM ROLL LEVER SPDT 3A datasheet.pdf
VARISTOR 50.4V 250A 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE RA PIN datasheet.pdf