Rohm Semiconductor ESR03EZPJ913
ESR03EZPJ913 picture photo
Mfg. Part Number
ESR03EZPJ913
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 91K OHM 5% 1/4W 0603
Datasheet Download
ESR03EZPJ913.pdf
Availability of ESR03EZPJ913
QUANTITY
ESR03EZPJ913 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR03EZPJ913
Internal Part NumberEIS-ESR03EZPJ913
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesESR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)91k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR03EZPJ913
Related LinksESR03E, ESR03EZPJ913 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR03EZPJ913 Details Description
Related parts for ESR03EZPJ913
TRANS NPN 25V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
SWITCH KNOB 3FLUTE 0.5"BLACK datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 16V NP0 0201 datasheet.pdf
ANTENNA 2.4GHZ 1/2WAVE RA 5"MMCX datasheet.pdf
SOFTWARE CW BASIC PERP NODE LOCK datasheet.pdf
2MMFB,IS,ASY,096,SIG,HDR,SL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
EMITTER UV 390NM 30MA RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.6V-5.5V 2A datasheet.pdf
CAP CER 150PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf