Rohm Semiconductor ESR10EZPF1020
ESR10EZPF1020 picture photo
Mfg. Part Number
ESR10EZPF1020
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 102 OHM 1% 0.4W 0805
Datasheet Download
ESR10EZPF1020.pdf
Availability of ESR10EZPF1020
QUANTITY
ESR10EZPF1020 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR10EZPF1020
Internal Part NumberEIS-ESR10EZPF1020
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Anti-Surge ESR Series Resistors
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesESR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)102
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR10EZPF1020
Related LinksESR10E, ESR10EZPF1020 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR10EZPF1020 Details Description
Related parts for ESR10EZPF1020
IC OPAMP GP 190KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 100MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR SWITCH OVER 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/1.2V 20HTSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 40POS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
RES 15K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf