Rohm Semiconductor ESR10EZPF1071
ESR10EZPF1071 picture photo
Mfg. Part Number
ESR10EZPF1071
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.07K OHM 1% 0.4W 0805
Datasheet Download
ESR10EZPF1071.pdf
Availability of ESR10EZPF1071
QUANTITY
ESR10EZPF1071 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR10EZPF1071
Internal Part NumberEIS-ESR10EZPF1071
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Anti-Surge ESR Series Resistors
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesESR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.07k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR10EZPF1071
Related LinksESR10E, ESR10EZPF1071 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR10EZPF1071 Details Description
Related parts for ESR10EZPF1071
CAP CER 4.7PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
CONN RECEPT 4 POS PANEL MNT datasheet.pdf
PANEL INNER 14X10" WHITE datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 48VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
MCU ARM 64KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
GDT 5500V -15%, +20% 5KA T/H datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf