Rohm Semiconductor ESR10EZPF1740
ESR10EZPF1740 picture photo
Mfg. Part Number
ESR10EZPF1740
Brief Description
RES SMD 174 OHM 1% 0.4W 0805
Datasheet Download
ESR10EZPF1740.pdf
Availability of ESR10EZPF1740
QUANTITY
ESR10EZPF1740 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR10EZPF1740
Internal Part NumberEIS-ESR10EZPF1740
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)174
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR10EZPF1740
Related LinksESR10E, ESR10EZPF1740 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR10EZPF1740 Details Description
Related parts for ESR10EZPF1740
CONVERTER DC/DC +/-5V OUT 1W datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 12V datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 1A 100 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HA-VIS MCON 3102-AASFP datasheet.pdf
RES SMD 2.46K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf