Rohm Semiconductor ESR10EZPF1873
ESR10EZPF1873 picture photo
Mfg. Part Number
ESR10EZPF1873
Brief Description
RES SMD 187K OHM 1% 0.4W 0805
Datasheet Download
ESR10EZPF1873.pdf
Availability of ESR10EZPF1873
QUANTITY
ESR10EZPF1873 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR10EZPF1873
Internal Part NumberEIS-ESR10EZPF1873
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)187k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR10EZPF1873
Related LinksESR10E, ESR10EZPF1873 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR10EZPF1873 Details Description
Related parts for ESR10EZPF1873
RES SMD 750K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SIDACTOR BI 90V 250A TO-92 datasheet.pdf
SWITCH DIP ROCKER 12POS BLUE T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 22K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf