Vicor Corporation V375A3V3H264BF2
V375A3V3H264BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V375A3V3H264BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V375A3V3H264BF2.pdf
Availability of V375A3V3H264BF2
QUANTITY
V375A3V3H264BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A3V3H264BF2
Internal Part NumberEIS-V375A3V3H264BF2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency81.5%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A3V3H264BF2
Related LinksV375A3V, V375A3V3H264BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A3V3H264BF2 Details Description
Related parts for V375A3V3H264BF2
IC OFFLINE CTRLR PWM PROG 18DIP datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 375MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
POWER STRIP 70" 20A 10OUT 6'C datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
PF RS 90 OR 2M datasheet.pdf
VARISTOR 212V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CAP CER 200PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf