Rohm Semiconductor ESR10EZPF3001
ESR10EZPF3001 picture photo
Mfg. Part Number
ESR10EZPF3001
Brief Description
RES SMD 3K OHM 1% 0.4W 0805
Datasheet Download
ESR10EZPF3001.pdf
Availability of ESR10EZPF3001
QUANTITY
ESR10EZPF3001 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR10EZPF3001
Internal Part NumberEIS-ESR10EZPF3001
Featured ProductROHM Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR10EZPF3001
Related LinksESR10E, ESR10EZPF3001 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR10EZPF3001 Details Description
Related parts for ESR10EZPF3001
FUSE TELPOWER 1A 170VDC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 1/4W 0805 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 104MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 22POS datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZA10 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 2.5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
ATTENUATOR 4 DB DC 18GHZ datasheet.pdf