Rohm Semiconductor ESR10EZPF4222
ESR10EZPF4222 picture photo
Mfg. Part Number
ESR10EZPF4222
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 42.2K OHM 1% 0.4W 0805
Datasheet Download
ESR10EZPF4222.pdf
Availability of ESR10EZPF4222
QUANTITY
ESR10EZPF4222 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR10EZPF4222
Internal Part NumberEIS-ESR10EZPF4222
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Anti-Surge ESR Series Resistors
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesESR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR10EZPF4222
Related LinksESR10E, ESR10EZPF4222 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR10EZPF4222 Details Description
Related parts for ESR10EZPF4222
CAP CER 6.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC RESET CIRCUIT 3.08V SOT143-4 datasheet.pdf
IC TXRS232 5V 1UA SHTDN 16SSOP datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 10V 10% 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf