Vishay/Dale RNC60H1743BSB14
RNC60H1743BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1743BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 174K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1743BSB14.pdf
Availability of RNC60H1743BSB14
QUANTITY
RNC60H1743BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1743BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1743BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)174k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1743BSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1743BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1743BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1743BSB14
MOSFET P-CH 35V 3.8A SOT223 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 5% 5W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
RES SMD 2.61 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC Z8 MCU OTP 8K 12MHZ 44LQFP datasheet.pdf
QKE PCB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 34.8K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IC REG LDO -5V 1.5A 8DFN datasheet.pdf