Rohm Semiconductor ESR10EZPF5361
ESR10EZPF5361 picture photo
Mfg. Part Number
ESR10EZPF5361
Brief Description
RES SMD 5.36K OHM 1% 0.4W 0805
Datasheet Download
ESR10EZPF5361.pdf
Availability of ESR10EZPF5361
QUANTITY
ESR10EZPF5361 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR10EZPF5361
Internal Part NumberEIS-ESR10EZPF5361
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.36k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)