Vishay/BCcomponents BFC237189682
BFC237189682 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237189682
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 6.8NF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC237189682.pdf
Availability of BFC237189682
QUANTITY
BFC237189682 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237189682
Internal Part NumberEIS-BFC237189682
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT371
Packaging*
Capacitance6800pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237189682
Related LinksBFC237, BFC237189682 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237189682 Details Description
Related parts for BFC237189682
CONN RCPT 66POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE 4A 600V GLASS STD RJS datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 148POS GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 39 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 7.3A 6.4 MOHM SMD datasheet.pdf
IE-MINIMC/LFPT MODULE, TP-TX/FX- datasheet.pdf
CONN HEADER .079" 22POS datasheet.pdf