Rohm Semiconductor ESR10EZPJ5R1
ESR10EZPJ5R1 picture photo
Mfg. Part Number
ESR10EZPJ5R1
Brief Description
RES SMD 5.1 OHM 5% 0.4W 0805
Datasheet Download
ESR10EZPJ5R1.pdf
Availability of ESR10EZPJ5R1
QUANTITY
ESR10EZPJ5R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR10EZPJ5R1
Internal Part NumberEIS-ESR10EZPJ5R1
Featured ProductROHM Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1
Tolerance±5%
Power (Watts)0.4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR10EZPJ5R1
Related LinksESR10E, ESR10EZPJ5R1 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR10EZPJ5R1 Details Description
Related parts for ESR10EZPJ5R1
RES SMD 11.8 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Header 54 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 20POS PCB TIN datasheet.pdf
RES SMD 953K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 341 I/O 484FBGA datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf