Rohm Semiconductor ESR18EZPF1021
ESR18EZPF1021 picture photo
Mfg. Part Number
ESR18EZPF1021
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.02K OHM 1% 1/3W 1206
Datasheet Download
ESR18EZPF1021.pdf
Availability of ESR18EZPF1021
QUANTITY
ESR18EZPF1021 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR18EZPF1021
Internal Part NumberEIS-ESR18EZPF1021
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Anti-Surge ESR Series Resistors
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesESR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.02k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR18EZPF1021
Related LinksESR18E, ESR18EZPF1021 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR18EZPF1021 Details Description
Related parts for ESR18EZPF1021
CAP CER 5600PF 1.5KV X7R 1808 datasheet.pdf
TOOL ASSEMBLY datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD VOUT 40VQFN datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMB datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
RES 10 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
CONN HDR 22POS datasheet.pdf
1500 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 500MW DO35 datasheet.pdf