Diodes Incorporated SBRT30A60CT
SBRT30A60CT picture photo
Mfg. Part Number
SBRT30A60CT
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE SBR ARRAY 60V 15A TO220AB
Datasheet Download
SBRT30A60CT.pdf
Availability of SBRT30A60CT
QUANTITY
SBRT30A60CT Order Process
Ship out your order
Specifications of SBRT30A60CT
Internal Part NumberEIS-SBRT30A60CT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series*
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSuper Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If560mV @ 15A
Speed*
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr400µA @ 60V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SBRT30A60CT
Related LinksSBRT3, SBRT30A60CT Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
SBRT30A60CT Details Description
Related parts for SBRT30A60CT
JUMPER-H1505TR/A2015G/H1505TR 5" datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
VARISTOR 670V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
PANEL MOUNT ASSEMBLY HARDWARE datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AB datasheet.pdf
LCD TFT 7" 800X480 CAP TOUCH LED datasheet.pdf