Vishay Thin Film PHP00603E6980BST1
PHP00603E6980BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E6980BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 698 OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E6980BST1.pdf
Availability of PHP00603E6980BST1
QUANTITY
PHP00603E6980BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E6980BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E6980BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)698
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E6980BST1
Related LinksPHP00603, PHP00603E6980BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E6980BST1 Details Description
Related parts for PHP00603E6980BST1
CONN HEADER VERT 20POS .100 GOLD datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPN COLLECTOR 8SO datasheet.pdf
CONN SOCKET 20 PIN TIN W/STR REL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
ADAPTER 5-15P TO 15A-125V datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 7.5NS 44TQFP datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 18.7 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf