Amphenol Industrial MS3126F18-30PLC
MS3126F18-30PLC picture photo
Mfg. Part Number
MS3126F18-30PLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 30POS STRGHT PIN
Datasheet Download
MS3126F18-30PLC.pdf
Availability of MS3126F18-30PLC
QUANTITY
MS3126F18-30PLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3126F18-30PLC
Internal Part NumberEIS-MS3126F18-30PLC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions30
Shell Size - Insert18-30
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (29)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesStrain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3126F18-30PLC
Related LinksMS3126F, MS3126F18-30PLC Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3126F18-30PLC Details Description
Related parts for MS3126F18-30PLC
CONN HEADER 2MM SNGL R/A 8POS datasheet.pdf