Rohm Semiconductor ESR18EZPF2871
ESR18EZPF2871 picture photo
Mfg. Part Number
ESR18EZPF2871
Brief Description
RES SMD 2.87K OHM 1% 1/3W 1206
Datasheet Download
ESR18EZPF2871.pdf
Availability of ESR18EZPF2871
QUANTITY
ESR18EZPF2871 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR18EZPF2871
Internal Part NumberEIS-ESR18EZPF2871
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR18EZPF2871
Related LinksESR18E, ESR18EZPF2871 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR18EZPF2871 Details Description
Related parts for ESR18EZPF2871
SWITCH PHOTOLOGIC SLOTTD OPTICAL datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 200V 1W DO213AB datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5POS 5MM VERT datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP4T 500MA 125V datasheet.pdf
CONN HDR 35POS 0.100 SMD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf