Rohm Semiconductor ESR18EZPF4751
ESR18EZPF4751 picture photo
Mfg. Part Number
ESR18EZPF4751
Brief Description
RES SMD 4.75K OHM 1% 1/3W 1206
Datasheet Download
ESR18EZPF4751.pdf
Availability of ESR18EZPF4751
QUANTITY
ESR18EZPF4751 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR18EZPF4751
Internal Part NumberEIS-ESR18EZPF4751
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Anti-Surge ESR Series Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.75k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)