Rohm Semiconductor ESR18EZPF6981
ESR18EZPF6981 picture photo
Mfg. Part Number
ESR18EZPF6981
Brief Description
RES SMD 6.98K OHM 1% 1/3W 1206
Datasheet Download
ESR18EZPF6981.pdf
Availability of ESR18EZPF6981
QUANTITY
ESR18EZPF6981 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR18EZPF6981
Internal Part NumberEIS-ESR18EZPF6981
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Anti-Surge ESR Series Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.98k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR18EZPF6981
Related LinksESR18E, ESR18EZPF6981 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR18EZPF6981 Details Description
Related parts for ESR18EZPF6981
IC REG LDO DDR BUS 3A 14SOIC datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 22 OHM 5% 1500W datasheet.pdf
FUSE HLDR BLT DWN 32V 200A PANEL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
A4 INDEX DRIVE SINGLE PHASE datasheet.pdf
RES 959.5 OHM 1/2W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
CONN RECEPT 24-28AWG 10POS datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M18 5MM PNP NC datasheet.pdf