Rohm Semiconductor ESR18EZPF7151
ESR18EZPF7151 picture photo
Mfg. Part Number
ESR18EZPF7151
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 7.15K OHM 1% 1/3W 1206
Datasheet Download
ESR18EZPF7151.pdf
Availability of ESR18EZPF7151
QUANTITY
ESR18EZPF7151 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR18EZPF7151
Internal Part NumberEIS-ESR18EZPF7151
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Anti-Surge ESR Series Resistors
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesESR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR18EZPF7151
Related LinksESR18E, ESR18EZPF7151 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR18EZPF7151 Details Description
Related parts for ESR18EZPF7151
RES 20K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 20.5K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 96KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
CONN HEADER 132POS 11ROW VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
LSF-SMT 7.62/02/135 3.5 BK datasheet.pdf
RES SMD 500 OHM 5% 20W TO263 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT PIN datasheet.pdf