Rohm Semiconductor ESR18EZPF8203
ESR18EZPF8203 picture photo
Mfg. Part Number
ESR18EZPF8203
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 820K OHM 1% 1/3W 1206
Datasheet Download
ESR18EZPF8203.pdf
Availability of ESR18EZPF8203
QUANTITY
ESR18EZPF8203 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR18EZPF8203
Internal Part NumberEIS-ESR18EZPF8203
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Anti-Surge ESR Series Resistors
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesESR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)820k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR18EZPF8203
Related LinksESR18E, ESR18EZPF8203 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR18EZPF8203 Details Description
Related parts for ESR18EZPF8203
A/L HARDWARE FOR EJECTION KIT datasheet.pdf
Connector Header 4 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONV DC/DC 48V 15A 5V OUT 100W datasheet.pdf