Rohm Semiconductor ESR18EZPJ242
ESR18EZPJ242 picture photo
Mfg. Part Number
ESR18EZPJ242
Brief Description
RES SMD 2.4K OHM 5% 1/3W 1206
Datasheet Download
ESR18EZPJ242.pdf
Availability of ESR18EZPJ242
QUANTITY
ESR18EZPJ242 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR18EZPJ242
Internal Part NumberEIS-ESR18EZPJ242
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR18EZPJ242
Related LinksESR18E, ESR18EZPJ242 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR18EZPJ242 Details Description
Related parts for ESR18EZPJ242
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC SDRAM 512MBIT 166MHZ 90BGA datasheet.pdf
IC AFE INTERFACE 14WSON datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 DSH datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
IC FPGA 1100LUTS 1.2V 48QFN datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 2.5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf