Rohm Semiconductor ESR18EZPJ365
ESR18EZPJ365 picture photo
Mfg. Part Number
ESR18EZPJ365
Brief Description
RES SMD 3.6M OHM 5% 1/3W 1206
Datasheet Download
ESR18EZPJ365.pdf
Availability of ESR18EZPJ365
QUANTITY
ESR18EZPJ365 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR18EZPJ365
Internal Part NumberEIS-ESR18EZPJ365
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.6M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR18EZPJ365
Related LinksESR18E, ESR18EZPJ365 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR18EZPJ365 Details Description
Related parts for ESR18EZPJ365
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8MSOP datasheet.pdf
RES 470K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 10% 1411 datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM 3.2X5 datasheet.pdf
CONN D-SUB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf