Rohm Semiconductor ESR25JZPF5602
ESR25JZPF5602 picture photo
Mfg. Part Number
ESR25JZPF5602
Brief Description
RES SMD 56K OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
ESR25JZPF5602.pdf
Availability of ESR25JZPF5602
QUANTITY
ESR25JZPF5602 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR25JZPF5602
Internal Part NumberEIS-ESR25JZPF5602
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAnti-Surge ESR Series Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR25JZPF5602
Related LinksESR25J, ESR25JZPF5602 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR25JZPF5602 Details Description
Related parts for ESR25JZPF5602
RES SMD 3.24KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 6DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf