Cornell Dubilier Electronics ESRD121M06XR
ESRD121M06XR picture photo
Mfg. Part Number
ESRD121M06XR
Brief Description
CAP POLYMER 120UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
ESRD121M06XR.pdf
Availability of ESRD121M06XR
QUANTITY
ESRD121M06XR Order Process
Ship out your order
Specifications of ESRD121M06XR
Internal Part NumberEIS-ESRD121M06XR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)12 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsBypass, Decoupling
Ripple Current3.3A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESRD121M06XR
Related LinksESRD12, ESRD121M06XR Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
ESRD121M06XR Details Description
Related parts for ESRD121M06XR
CABLE TIE 50LB NAT 8.3X.19" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SW LIMT SPDT 10A TOP ROL PLNGR datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.1KV 1A DO204AL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 700MA 200 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 150V 8SOIC datasheet.pdf
GT 3C 3#16S SKT RECP WALL RM datasheet.pdf
250 MHz, General Purpose Voltage Feedback Op Amps IC datasheet.pdf