ST STM32L052R8T6
STM32L052R8T6 picture photo
Mfg. Part Number
STM32L052R8T6
Brief Description
IC MCU 64KB FLASH 32MHZ 64LQFP
Datasheet Download
STM32L052R8T6.pdf
Availability of STM32L052R8T6
QUANTITY
STM32L052R8T6 Order Process
Ship out your order
Specifications of STM32L052R8T6
Internal Part NumberEIS-STM32L052R8T6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSTM32Cube
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMMS/15/9201 27/Apr/2015
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesSTM32 L0
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M0+
Core Size32-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O51
Program Memory Size64KB (64K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size2K x 8
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.65 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x12b, D/A 1x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-LQFP
Supplier Device Package64-LQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STM32L052R8T6
Related LinksSTM32L, STM32L052R8T6 Datasheet, ST Distributor
STM32L052R8T6 Details Description
Related parts for STM32L052R8T6
RES SMD 332 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 49A D2PAK datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
RELAY REPEAT CYCLE ANALOG 12V datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
OSC XO 75.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
FILTERED FAN BOXES 560CFM 115V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 192KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
100UF 63V 10X20MM 125C 3000H datasheet.pdf