Cornell Dubilier Electronics ESRE181M06XB
ESRE181M06XB picture photo
Mfg. Part Number
ESRE181M06XB
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 180UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
ESRE181M06XB.pdf
Availability of ESRE181M06XB
QUANTITY
ESRE181M06XB Order Process
Ship out your order
Specifications of ESRE181M06XB
Internal Part NumberEIS-ESRE181M06XB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesESRE
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)10 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsBypass, Decoupling
Ripple Current3.5A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.161" (4.10mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESRE181M06XB
Related LinksESRE18, ESRE181M06XB Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
ESRE181M06XB Details Description
Related parts for ESRE181M06XB
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 3A TO220-3 datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 250V 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 620 I/O 896FBGA datasheet.pdf
AMP-LATCH 15.2 HIGH TAPE datasheet.pdf
CORD 4 POS FEMALE 4M 22 AWG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf