Vishay/Dale RWR80SR536FSB12
RWR80SR536FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR536FSB12
Brief Description
RES 0.536 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR536FSB12.pdf
Availability of RWR80SR536FSB12
QUANTITY
RWR80SR536FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR536FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80SR536FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.536
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR536FSB12
Related LinksRWR80SR, RWR80SR536FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR536FSB12 Details Description
Related parts for RWR80SR536FSB12
FUSE HLDR CART 250V 10A PNL MNT datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 11MM VERT 20PPR datasheet.pdf
OSC XO 350.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 20A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES 3.12K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 22A/30A 8DFN datasheet.pdf
Connector Receptacle 118 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf