Recom Power REC3.5-4815SRW/R10/C
REC3.5-4815SRW/R10/C picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-4815SRW/R10/C
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 36-75VIN 15VOUT
Datasheet Download
REC3.5-4815SRW/R10/C.pdf
Availability of REC3.5-4815SRW/R10/C
QUANTITY
REC3.5-4815SRW/R10/C Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-4815SRW/R10/C
Internal Part NumberEIS-REC3.5-4815SRW/R10/C
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)233mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation10kV (10000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-4815SRW/R10/C
Related LinksREC3.5-481, REC3.5-4815SRW/R10/C Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-4815SRW/R10/C Details Description
Related parts for REC3.5-4815SRW/R10/C
IC REG LDO 2.5V 0.5A SOT89 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 26AWG MTA-100 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 250MHZ 576FCBGA datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 490MA 1.3 OHM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CAP PROTECTION 24X30MM IP67 datasheet.pdf
OSC MEMS 26.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS SKT datasheet.pdf
CONN SSL RCPT 3POS 2MM SOLDER datasheet.pdf