Cornell Dubilier Electronics ESRE271M0ER
ESRE271M0ER picture photo
Mfg. Part Number
ESRE271M0ER
Brief Description
CAP POLYMER 270UF 20% 2.5V SMD
Datasheet Download
ESRE271M0ER.pdf
Availability of ESRE271M0ER
QUANTITY
ESRE271M0ER Order Process
Ship out your order
Specifications of ESRE271M0ER
Internal Part NumberEIS-ESRE271M0ER
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesESRE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)12 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsBypass, Decoupling
Ripple Current3.3A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.161" (4.10mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESRE271M0ER
Related LinksESRE2, ESRE271M0ER Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
ESRE271M0ER Details Description
Related parts for ESRE271M0ER
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TAPE HI-PERFORM MASKING 36MMX55M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
ORCA ADAPTOR LT PIPE BLUE 3.4V datasheet.pdf
RES 205K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 27.6VC DO-215AA datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
OSC XO 32.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf