United Chemi-Con ESRG250ELL102MK15S
ESRG250ELL102MK15S picture photo
Mfg. Part Number
ESRG250ELL102MK15S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
ESRG250ELL102MK15S.pdf
Availability of ESRG250ELL102MK15S
QUANTITY
ESRG250ELL102MK15S Order Process
Ship out your order
Specifications of ESRG250ELL102MK15S
Internal Part NumberEIS-ESRG250ELL102MK15S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSRG
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current830mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESRG250ELL102MK15S
Related LinksESRG250EL, ESRG250ELL102MK15S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESRG250ELL102MK15S Details Description
Related parts for ESRG250ELL102MK15S
CONN AUDIO JACK 3.5MM STEREO datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM W/CHOKE 8A datasheet.pdf
RES 0.10 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 120K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ACCESSORY LED ASSEMBLY datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 16V X6S 0805 datasheet.pdf