Cornell Dubilier Electronics ESRL680M02R
ESRL680M02R picture photo
Mfg. Part Number
ESRL680M02R
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 68UF 20% 2V SMD
Datasheet Download
ESRL680M02R.pdf
Availability of ESRL680M02R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ESRL680M02R Order Process
Ship out your order
Specifications of ESRL680M02R
Internal Part NumberEIS-ESRL680M02R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLESRL Series Obs 9/Jan/2013
Standard Package3,500
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesESRL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2V
ESR (Equivalent Series Resistance)35 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsBypass, Decoupling
Ripple Current1.6A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.043" (1.10mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESRL680M02R
Related LinksESRL6, ESRL680M02R Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
ESRL680M02R Details Description
Related parts for ESRL680M02R
DIODE GEN PURP 50V 200MA DO35 datasheet.pdf
MODULE SKT FOR PM3 28SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV DARL W/BASE 6DIP datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 11.77"L X 9.9"W datasheet.pdf
CONV DC/DC 1A 15V OUT SIP VERT datasheet.pdf
T2 TERMINATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf